HLAVNÍ OBSAH
Historie Knihovny města Ostravy
Před rokem 1918 neexistovala v Moravské Ostravě jediná větší knihovna, která by systematicky plnila své cíle.
Na území města vznikla poměrně široká síť nejrůznějších technických, hospodářských, pěveckých a vzdělávacích spolků, z nichž většina měla také své knihovny. Nepatřily zdaleka mezi knihovny veřejné, byly dostupné jen úzkému okruhu čtenářů. První knihovna, která sloužila širší veřejnosti a která měla v jistém smyslu charakter veřejné lidové knihovny, byla od r. 1898 knihovna spolku "Veřejná knihovna a čítárna pro Moravskou Ostravu a okolí", která se během své činnosti potýkala s mnoha obtížemi v oblasti finanční i odborné. Měla přes 5 tisíc svazků knih a byla doplňována novými knihami z naší i světové produkce.
Právě knihovní fondy této knihovny, která ukončila svou činnost v roce 1921, se staly základem pro nově vznikající veřejnou knihovnu města Moravské Ostravy. Tato knihovna získala bezplatně téměř dva tisíce svazků, ke kterým později přibyly knihy darované knihovnou spolku Občanská beseda.
Společná čítárna pro obě knihovny byla umístěna v přízemí pod správou české knihovny. Po roce 1924 nařízením Správní komise města Moravská Ostrava byla zařízena čítárna německé knihovny jako společná čítárna národnosti české a německé, a česká čítárna byla zařízena jako společná studovna obou národností (můžeme tedy hovořit o vzniku první studovny v městské ostravské knihovně). Knihovna začala půjčovat 19. února 1921. Za zápisné se vybíral poplatek 10 korun, za legitimaci 20 haléřů a za půjčení jednotlivého svazku také 20 haléřů.
|
Bylo nutno rozšířit také knižní fond a dosavadní umístění knihovny se ukázalo jako nevyhovující. Knihovna se v roce 1929 přestěhovala do nové budovy městské spořitelny, která jí postoupila celé jedno křídlo. V přízemí byla umístěna půjčovna a skladiště, v prvním patře pak studovna a čítárna. Knihovna měla dobrou podporu ze strany obce, takže dotace vysoko převyšovala zákonem stanovený příspěvek a umožnila na svou dobu knihovnu velmi moderně a účelně vybavit.
Od roku 1939 bylo vše české potlačováno. Tato skutečnost se nevyhnula ani knihovně a jen zásluhou tiché dohody s policejními úředníky mohly být knihy zabavené v období okupace po válce vráceny zpět do půjčoven. Již tři dny po osvobození zahájily knihovny svou činnost. Bohužel, po únorovém převratu v roce 1948 dochází k likvidaci veškeré knižní produkce, jež po stránce ideologické nebyla v souladu se zájmy vládnoucí komunistické strany. Často tak byly zničeny knihy, které přečkaly nejhorší roky války.
Rozvoj městské knihovny je v 60. letech poznamenán územními změnami, kdy vzniká Severomoravský kraj a řízení knihovny přechází na město a posléze zpět na Krajský národní výbor, což s sebou nese celou řadu vnitřních změn a reorganizací bez patřičného vnějšího efektu.
V roce 1969 je Krajská knihovna přejmenována na Knihovnu města Ostravy a tento název zůstává nezměněn do dnešních dnů.
Vývoj knihovnictví spěl v 80. letech k úplné centralizaci, což samozřejmě zasahuje i Knihovnu města Ostravy. Usnesením ostravského národního výboru bylo schváleno zavedení jednotného řízení veřejných knihoven v Ostravě s platností od 1.1.1980. Veřejné knihovny jsou sloučeny v centralizovaném systému, který tvoří Knihovna města Ostravy s pobočkami rozmístěnými na území města Ostravy. Hospodářské a technické předpoklady pro práci KMO zajišťuje provozně ekonomické oddělení. Útvar knihovnických služeb KMO zajišťuje komplexní služby čtenářům. Centralizaci bylo možné hodnotit kladně, neboť ostravská knihovna pracovala tímto způsobem již dříve a změny nebyly tak markantní.
Ústřední knihovna se do upravených prostor na ul. 28. října 2 (u Sýkorova mostu), přestěhovala na podzim 1996 a v lednu 1997 zde veřejnost přivítaly půjčovna pro dospělé, studovna a hudební oddělení. V roce 2002 přibylo ještě Britské centrum KMO. | ![]() |
V únoru roku 2001 oslavila KMO 80. výročí svého založení uspořádáním výstavy "Knihovna pro město" ve vstupních prostorách Magistrátu města Ostravy spojenou s podpisem smlouvy o spolupráci s Verejnou knižnicou J. Bocatia v Košicích a vystoupením zpěváka Jarka Nohavici. Tato výstava byla prezentována znovu v prostorách hudebního oddělení KMO ústředí koncem února a při této příležitosti se na slavnostním rautu setkali bývalí i současní pracovníci KMO.
![]() |
V září 2005 jsme přestěhovali ústřední knihovnu zpět k Sýkorovu mostu a od 3. října 2005 jsme znovu nabídli své služby ostravské veřejnosti. |
Od doby svého založení se Knihovna města Ostravy snaží se střídavými úspěchy plnit své základní poslání - organizovat společenské využití tištěných materiálů i ostatních hmotných zdrojů, poznatků a informací tím, že je získává, zpracovává, půjčuje a propaguje. Mezi významné čtenáře knihovny patřili mimo jiné Jaroslav Vavřík, Karel Biňovec nebo Milan Rusínský.
Za těch několik desítek let zůstalo poslání Knihovny města Ostravy neměnné, i když byla několikrát přejmenována, i když v ní pracovalo mnoho knihovníků s odlišnými názory na řízení její činnosti, i když měla problémy s udržením své existence.
Těšíme se na Vás!