Přeskočit na navigaci Přeskočit na obsah
Moje konto ?

Výstava Literární paměť regionu 1918 – 2018

Datum:
07.03.2022 - 26.08.2022
Čas:
Celý den
Místo:
Kategorie: výstava
Adresa konání:
28. října 2 Ostrava 70200 Česká republika

Výstava Literární paměť regionu 1918-2018 (texty, osobnosti, místa) bude k vidění od 7. března do 26. srpna 2022 v prostorách ústředí Knihovny města Ostravy.

Rozsáhlá výstava je průřezem regionální literaturou, prostřednictvím beletristických i básnických textů autorů minulých i současných (Petra Bezruče, Maria Stony, Vojtěcha Martínka, Viléma Závady, Oty Filipa, Wilhelma Prezeczka, Jana Balabána, Miroslava Stoniše, Petra Hrušky, Evy Tvrdé, Petra Čichoně a dalších). Autoři výstavy záměrně vybrali citace, osobnosti a místa, jež vystihují podstatu a atmosféru kraje, oživují minulost prostřednictvím pohádek, balad, venkovských, industriálních či budovatelských výjevů, připomínají normalizaci i období disentu. Prostřednictvím nejmladší literární generace představují i současnost viděnou očima nejmladších spisovatelů a básníků.

Výstava představuje literární krajinu Jesenicka, Ostravska, Těšínska, Hlučínska, Valašska a Lašska; sílu folkloru, pohádek, vypravěčské tradice; jedinečnost archetypálních postav horalů, zbojníků, dělníků, vyděděnců. Připomíná a znovu nalézá cestu k literátům česky, polsky i německy píšícím, jenž jsou mnohdy už pozapomenuti, neprávem opomíjeni či byli v minulosti zakázáni (jako byli Bohumil Pavlok, či Vladimír Liberda). Část výstavy se věnuje nejnovější literární tvorbě (mj. detektivkám, komiksům), divadelním hrám; literárním klubům, festivalům.

Výstavu připravili Katedra české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Centrum regionálních studií ve spolupráci s Památníkem Petra Bezruče Slezského zemského muzea v Opavě a Knihovnou města Ostravy. Představuje jedinečnost prozaických a básnických textů pro postižení barvitosti severovýchodní Moravy a českého Slezska, historické, společenské i kulturní proměny regionu za uplynulých sto let. Výstava je inspirací všem zájemcům o region i literaturu, autoři výstavy v hutné zkratce odkrývají regionální literární tvorbu v letech 1918-2018, která spoluvytvářela a vytváří identitu našeho regionu.

Výstava bude k vidění v prostorách Galerie v pasáži, Půjčovny pro dospělé, Společenského sálu a Oddělení pro děti a mládež.

Doprovodný program k výstavě

Děti a region

Interaktivní program pro celou rodinu, zejména pak pro děti, se zaměřením na ilustrace z knih regionálních autorů z fondu oddělení pro děti a mládež. Vybrané ilustrace si zájemci budou moci prohlédnout v listáři, který obsahuje i citační záznam pro případné dohledání knihy. S ilustracemi se mohou seznámit i hravou formou – skládáním puzzle, tangrami, výtvarnou dílnou nebo procházkou virtuální výstavou s namluvenými ukázkami textů.

25. března, 29. dubna, 27. května, 24. června, 29. července, 26. srpna – vždy poslední pátek v měsíci 12.00–18.00

 

Literární procházky Ostravou

10. srpna od 16.30 h. Ostrava – Město literatury. Od Pavouka k Lesu Doba trvání: cca 90 minut, sraz: tramvajová zastávka Stodolní (na straně, kde začíná Stodolní ulice)
24. srpna od 16.30 h. Ostrava Jaroslava Žily Doba trvání: cca 150 minut, sraz: Mariánské náměstí (Ostrava - Mariánské Hory)

 

leták k výstavě Literární paměť regionu 1918 - 2018